Dlaczego warto?
Warto pływać!
Pływanie jest jedną z podstawowych umiejętności, jakie powinien posiadać współczesny człowiek. Jego utylitarne zalety doceniano już w starożytności, zauważyli to filozofowie i mędrcy. I chociaż od tamtej pory świat zmienił się nie do poznania, to ludzkość wciąż docenia zalety aktywności w wodzie, a posługując się nowoczesną wiedzą, zwróciła uwagę również na zdrowotne aspekty pływania.

Zalety pływania dla każdego
Już samo przebywanie w środowisku wodnym wpływa mobilizująco na ciało człowieka: angażuje mięsnie oddechowe, hartu je organizm, opóźnia procesy starzenia, wygładza naskórek. Mięśnie w wodzie są rozluźnione i bardziej elastyczne, co pozytywnie wpływa na zmęczenie tzw. „mięśni stresowych”. Aktywność prowadzona w wodzie dodatkowo dotlenia organizm, poprawia krążenie, pracę serca, płuc i praktycznie każdego układu człowieka. Pływając, zwiększamy swoją wytrzymałość, angażujemy duże grupy mięśniowe, wpływamy na korekcję wad postawy i zapobiegamy im oraz poprawiamy swój wygląd, a co za tym idzie, również samopoczucie (przez godzinę pływania w umiarkowanym tempie spalamy tyle kalorii, ile po dwóch godzinach intensywnej jazdy na rowerze). U dzieci pływanie wspomaga harmonijny rozwój oraz koordynację, u dorosłych odciąża stawy i pozwala „odpocząć” kręgosłupowi, a u wszystkich: kształtuje odwagę, podwyższa poczucie własnej wartości i, co najważniejsze, daje dużo radości!

Umiejętność poruszania się w wodzie daje nam pewność siebie i pozwala na bezpieczne korzystanie z akwenów w czasie letniego wypoczynku, wypożyczanie sprzętu wodnego oraz podejmowanie aktywności fizycznej związanej z wodą, począwszy od zwykłego wiosłowania, a na ekstremalnych sportach wodnych skończywszy. Samo pływanie jest jednym ze „sportów całego życia”, integruje grupy i rodziny i jest idealną formą rekreacji w nowoczesnym świecie.

No to zaczynamy!
No właśnie, kiedy najlepie j zacząć? Dzieci najszybciej uczą się pływać w wieku 5-6 lat, gdyż wtedy właśnie są na optymalnym poziomie rozwoju. Dorośli mogą zacząć w każdym wieku, nie ma absolutnie żadnej reguły, jeśli ktoś chce się nauczyć pływać, to nie ma dla niego bariery wiekowej.
 
Teren Podbeskidzia, na którym znajdują się zarówno Bielsko-Biała, jak i Kozy, idealnie nadaje sie do nauki pływania ponieważ umiejetnosci zdobyte na licznych krytych pływalniach można z powodzeniem wykorzystywać na akwenach odkrytych.  Zapraszamy więc na naukę pływania w Bielsku-Białej i Kozach!